Menü
TwitterFacebook

Sizden Gelenler

 

Kanlıca yoğurdu deyince.. Biyolojik açıdan yoğurt nasıl mayalanır ya da evde yoğurt nasıl yapılır bilmiyorum ama damak zevkim açısından kanlıca yoğurdu varken ev yoğurdu olmasa da olur diye düşünüyorum. Şaka bir yana, pudra şekerli kanlıca yoğurdu tutkum yüzünden bazen çok eleştiriliyorum.. Hemen hemen her gün küçük bir kase kanlıcada yoğurt yiyerek güne başlamak çok iyi geliyor.

30.05.12

 

Kanlıcada yoğurt yemeyi de geçtim, yazın vapurda üstüne pudra şekeri serpip sattıkları mükemmel yoğurttur kanlıca yoğurdu.. Pudra şekeri olayı varmış, güzel olur ve siz bir bağımlı olarak vapurla gidilesi bir iş aramaya baslarsınız yada her gün maaşa bağlanmış gibi binersiniz vapura.. İstanbullu olmayanların tadamayacağı bir zevktir. Karşımda kız kulesi elimde kanlıca yoğurdu.. kafiyesiz ama iyi.

11.06.12

 

Bu zamana kadar geleneksel tadınızı bozmadığınız için teşekkür ederiz.

18.06.2012

 

Kanlıca yoğurdunu küçüklüğümden hayal meyal hatırlıyorum. O zaman çok sevmiştim ama uzak olduğundan bir daha yemek kısmet olmamıştı. Yaklaşık 1 sene önce vapurda karşılaştım kanlıca yoğurduna. Çok sevindim. Şimdi her vapura bindiğimde afiyetle yiyorum. Diğer yoğurtlara kıyasla çok daha gerçek bir tadı var.

22.06.2012

 

Geçen gün ballı yoğurdu denedim. Muhteşemdi. Hem doğal hem sağlıklı hem de lezzetli olması inanılmaz bir şey. Günümüzde bu özelliklere sahip bir tat bulmak imkansız.

22.06.2012

 

Kanlıca yoğurdunu daha önce tadamadığım için kendime kızıyorum. Bundan sonra başka bir yoğurt yemeyeceğim, yakınlarıma da yedirtmeyeceğim.

23.06.2012

 

3.kuşak olduğunu öğrenince çok şaşırdım. Bu kadar senedir üretiliyor olması lezzetinizin kalitesini kanıtlıyor bence. Umarım hiç değişmez.

24.06.2012

 

Normalde yoğurdu tek yiyemem, midem ekşiyor.  Ancak bir arkadaşımın zorlamasıyla yedim. Şimdi 350 gr yoğurt isteyip tek başıma bitiriyorum. Ayrıca imalathanenizin bahçesi o kadar güzel ki. Çok nostaljik, sakin bir havası var. İnsanlar keşfederse kalabalıktan yer bulamayacağımızı düşünüyorum.

24.06.2012